Sunday, 12 February 2012

Kaamos läbi, päike paistab üle mitme kuu

See nädalavahetus on olnud muljeterohke, nii ,et on , mida jagada.

Kõigepealt astus reede õhtul tööjuures uksest sisse mees, kaart näpus, Mõõtkava oli enamvähem sama mis gloobusel ja küsis otse teed läbi tundra Ivalosse. Jutt käis inglise keeles ja lisaks sellise mõõtkavaga kaardil, kus Nuorgami ja Ivalo vahe on 5cm(250km) on raske teed näidata. Osutasin käega lõunasse, et sinna on vaja suunduda, mäest üles ja aina edasi. Siis küsis ta ööbimisvõimaluse kohta ja ma juhatasin ta meie kohalikku puhkekeskusesse, kus saab mõistliku raha eest voodis magada. Ei-ei, vastas tema, ma ei kavatse ööbimise eest maksta, mul kõik asjad kaasa, kus on vaba lumehang, kuhu ma uru võin kaevata. Mind hakkas asi huvitama ja uurisin siis lähemalt, mis mehega tegemist ja kust tulek ja kuhu minek. Selgus siis, et tegu Hispaaniast pärit ekstreemmatkajaga, kes kavatses siis suuskadega kõndida läbi tundra see 250 km. Oli lennanud siis Malagast Helsinkisse, sealt Ivalosse ja siis sealt rentinud kelgu ja suusad ja liinibussiga jõudis Nuorgamisse.  Mul kohe süda hale ja kuna ise ka ekstremist, siis ristisin ta rääsuks ja võtsin enda juurde öömajale. Kuna paar tundi oli veel tööpäeva lõpuni, siis istus ta meie kohvikus ja ootas. Kella kuue ajal siis hakkasime minema, mina ees ja vedasin tema rakmetega kelku, räädu lonta lonta järele, teine kelk järel ja suusad õlal. Kodus kohe ahi kütte, saun sisse ja andsin siis räädule oma kasutamata külma toa, ta kiitis, et tal on -40 magamiskott. Igaks juhuks tegin ikka ukse ka lahti ja lasin soojal tühja tuppa voolata, mine neid Hispaania -40 kotte teab, pärast on hommikuks kange. Jätsin siis räädu asju lahti pakkima, ise läksin poodi süüa ostma. Võtsin siis grillribi ja muud nipet näpet ja kodus siis keetsin kartulit juurde. Serveerisin siis oma räädule korraliku õhtusöögi: liha ja kartulit ja kurgisalatit, kõrvale praetud rukkileiba, mille küüslauguga üle hõõrusin. See meeldis raipenahale kõige rohkem. Peale rüüpasime punast veini ja elu oli lill. Hea oli vahelduseks rääkida inglise keeles, tubli praktika oli.

Siis jõudis asi niikaugele, et oli aeg sauna minna. Kuna ahi oli juba 3 tundi kütnud, siis laval oli 100 kraadi sees. Tegin ühe sutsu ära ja lülitasin ka kerise välja. Vaatan, räädu ikka ei tule. Uurin siis, mis jokutab, tema vastu, et kardab, on kuulnud igasuguseid lugusid soome saunast ja üleüldse pole ta enne elus kordagi saunas käinud. Egas midagi, õlale võtt ja räädu lavale. Kraad oli siis juba 80 ja minu jaoks juba sutsu jahe, räädu aga ohkis, mis jube, et kohe sureb. Viskasin siis sutsu leili ka ja kuidagi ikka sai oma 5 mintsa laval oldud. Räädu üritas põhjendada oma hirme, et kuumus muudab naha tundlikuks ja kõvas külmas matkates läheb raskeks, mina vastu, et ole vait ja istu ja kogu seda soojust endasse, siis vead ehk kuidagi Ivaloni välja.

Pärast istusime läpaka ees, ma näitasin oma pilte ja eriliselt elavnes ta Hispaania pilte nähes. Ta nimelt just Marbellast pärit ja ühel pildil juhuslikult ka tema maja peale jäänud. Eriti kummaline oli vaadata hispaanlasega pilte Tarifast, kus me sukeldumas käisime ja mis on EU kõige lõunapoolsem punkt, istudes ise sohval Nuorgamis, mis on EU kõige põhjapoolsem punkt. Jutust tuli veel välja, et ta on käinud jalgrattaga matkamas talvel Norras-Oslost Nordkappi, veloga läbi lume ja Lõuna Ameerikas ja plaanib järgmine aasta läbi Siberi jalgrattaga matkata. Üritasin küll teda maha jahutada, et kui ta sellest Ivalo matkast terve nahaga pääseb, siis pole tark tegu oma õnne proovile panna ja üksi Siberisse seiklema minna. Keegi seal taigas keelt ei oska ja piisab kui tuhande kohatud inimese hulgas on üks mölakas ja ongi lips läbi, pole ratast, pole asju ja pole enam elunatukestki. Ei tea, kas aitas, ega vist, katsu sa neid explorereid ja discovereid tagasi hoida.

Pool üks läksime magama ja hommikul kaheksast üles. Kuigi laupäeva hommik ja vaba päev, siis korraliku inimesena söötsin räädul ikka kõhu korralikult täis, aitasin asjad kahe salvoka vahel ära jagada ja lehva lehva-läinud ta oligi.



Õnneks oli õues ainult paar kraadi külma, mis teda väga kurvaks tegi. Ta lootis ikka 20-30 miinuskraadiga seiklema minna, et asjast ikka kogu raha eest mõnu tunda. Andsin veel õpetussõnad kaasa, et kui ikka peresekellad löövad, siis helista 112 ja ära peale seda telefoni välja lülita. Päästjad suudavad äkki siis sind seal lumeväljadel ära positsioneerida ja üles leida. Igatahes siiani pole helikopteri mürinat kuulda olnud. Mehe nimi oli Santiago Garcia ja ülikooli haridusega mehena õpetab ta hispaania keelt 18-20 aastastele õpilastele. Kas koolis või kursustel, see jäigi selgeks. Kogu navigeerimise varustus oli tal siis see kaart, kus kogu Lapimaa oli pöidla suurune ja kompass, mille ta oli Ivalost enne siiatulekut ostnud ja mida ta kasutas oma sõnul esimest korda elus. Aga kuna kogu tema matk kulgeb mööda tähistatud mootorkelgu radu, siis loodan, et ta ära ei eksi.




Istusin siis neli tundi toas ja tiksusin niisama. Lõpuks ei pidanud närv vastu ja sõitsin autoga üles mägedesse ja käisin nagu vana indiaanlane lume seest suusa ja kelgu jälgi otsimas, äkki räädu juba siinsamas hätta jäänud, kuigi selle ajaga pidi ta oma 15-20 kilomeetrit juba matkata jõudnud olla.

Ei leidnud ei räädut ega jälgi, aga veidi tuiskas ka tundras ja mootorsaani rajad on jäiselt kõvaks trambitud, nii, et sinna jälgi ei jäägi.

Ülejäänud päev langes ikka samasse rutiini, saun, õlled jne. Magama jäin vahepeal laua taha sohva peale juba pool seitse, kuid lõplik uni tuli peale „Kiirabihaiglat“

Pühapäeva hommik rõõmustas 10 külmakraadiga ja päikesepaistega. Nüüd võib ka meil Nuorgamis öelda, et kaamos ehk polaaröö on läbi. Kuigi geograafiliselt tõusis päike meie laiuskraadil juba 17 jaanuaril, siis tänu mägedele jõudis päikese pisikene ülaserv minu aknast sisse paistma alles täna, s.t. 12 veebruaril. Päevad on juba suhteliselt pikad, tänavavalgus kustutatakse kell pool üheksa ja kella nelja ajal näeb veel hädapärast väljas lehte lugeda. Esimene looduse ime on siis edukalt üle elatud, jääme ootama järgmist, kus kaks kuud päike ei looju ja magamiseks tuleb aknad musta mati värgiga üle värvida. Mul juba üks purk varutudJ

Peale hommikusi toiminguid otsustasin siis teha selle aasta esimese pikema matka Norrasse. Siit siis 40 km Tana Brusse, mis on meile lähim Norra alevik ja siis piki jõe vastaskallast 70 km. Utsjoele ja sealt siis tagasi Nuorgamisse. Vot selline ring oli plaanis teha. Kuigi poole tee peal hakkas mu toyopeedil  bensu tuli põlema, siis jõudsin kolme tunniga ilusti koju tagasi ja kütteresurssi jäi veel ülegi. Ei taha selle tankimise peale kohe mõeldagi, reedest tuli uus koorem bensiini ja hind on siin juba 1,8€, nii, et teadke, mis teid ees ootabL
Jõe vastaskaldalt tegin ka meie Nuorgami külast mõned pildid. Minu onn on seal taga näha, kes oskab vaadata, see valge viilkatusega maja.



Siin on näha selle punase küüni ja punase sauna vahel, keskel




Kodus tagasi, otsustasin teha esimest korda vist oma elus manna putru. Täiesti iseseisvalt kohe. Kindluse mõttes ikka guugeldasin ka enne ja tegin siis sellised käigud. Potti sorts väga ekstrat süütuneitsi õli, sorts vett, näpuotsaga soola ja lusikatäis suhkrut ja pool liitrit piima, lasin kogu aeg segades peaaegu keema tõusta ja valasin sinna väga vähe haaval veerand klaasi mannat, samal ajal ikka kogu aeg segades. Siis veel tükike võid ja kergel kuumusel 10 minutit segada ja valmis ta oligi, ei liialt vedel, ei liialt paks, selline paras ja sic. ei mingeid tükke. Hille, kirjuta see omale üles, kui tahad teha tükkideta putru, saladus on neitsi õlis ja segamisesJ. Kuna poes oli ainult ploomi moos väikeses purgikeses, siis olin sunnitud putru sööma ploomimoosi ja külma piimaga. Tuleb tunnistada, et oli ikka hea küll, ikkagi oma tehtud. Kahju ainult, et maasikamoos on poes liitrises ämbrikeses, ei kannata osta, läheb käest ära, ei tea millal järgmine kord pudrutegemise vaim peale tuleb.

Nii siis läkski see päikeseline nädalavahetus, teeme tööd ja elame edasi. Porod on ka aedadesse kokku korjatud, varsti läheb nottimiseks ja siis saab värsket liha. Oi nämma, Rudolf, ma armastan sind:)

Sunday, 5 February 2012

Kuradi, kuradi külm on

Üha enam kostub nurinat, et miks itimehel enam itte ei tule ühtejutti, nagu varem. Kurat, rutiin on saabunud. Saaksin iga päev kirjutada kaks rida: ärkan 8.15, kusen, pesen, söön, lähen tööle, tulen töölt ja kõik on vastupidi- söön, kusen, pesen ja lähen magama. Kõik.

Huvitav oleks võib olla teiste jaoks kõiki tegevusi lahti kirjutada.  Magan ikka veel üksiJ omas voodis, mis on  kitsam, kui meil Vahtras olid aiateibad. Hea, et sai kodunt kaasa võtta tatrapadjad, neid on hea vormida ja aitavad rahulikku und nautida. Telefoni äratus on „Metallica“, parajalt jube, et mitte sisse magada, aga ega sellises nn. "preclimax" või "postclimax" vanuses nii kui nii und ei ole. WC naudingud on võrreldamatud, samuti hommikused veeprotseduurid. Me saime vist viimati hommikuti SOOJA dussi all käia siis, kui me elasime minu kadunud ema korteris peaaegu 20 aastat tagasi, oli vist nii, kalli? Aga ära võta seda norimisena, et ma meenutan õudusega, kuida ma Vahtras külmadel talvehommikutel kopsikut ämbrist välja raiusin, et silmist une välja saaks pesta, ükskord me dussame Vahtras nii kui niiiii! Vaatasin mõõtjat ja vett kulub iga kuu 3,5m2, ei tea kas see on palju või vähe või paras?

Hommikusöök on ka paras rutiin. Alguses oli röstimata röstsai, nüüd armsad naabrid laenasid oma üleliigse rösteri  ja saan saia röstida. Reeglina 2 viilakat. Hing nutab koduse saia järele, mida siin Soomes pole olemas, sellist valget kodusaia ma mõtlen. Siis  ühele peale keeduvorsti 2 viilu ja teisele viilutatud sinki. Tass kohvi ja vsjoo. Üks kahest plastikust kohvitassist, mis ma kodunt kaasa võtsin, otsustas prao sisse visata ja seisab kasutuna, teine töötab veel seni. Kui see ka läheb, pean hakkama otsima tassi, mis on siinsetest sõrmkübaratest veidi suurem.

Tööle minek on tipa-tapa, 250 sammu. Hetkel on ilm külm, 20-30 vahel kõigub, kuid tuul on tugev, mis teeb selle külma talumise üsna raskeks. Panin tähele, et  tuulepisarad kippusid hommikuti jäätuma, nii, et pidi käsi näo ees hoidma. Hakka või suusamaski kandma, see on igaks juhuks kaasas. Tööl tavapärased protseduurid, öösel saabunud kaup lahti pakkida jne. jne. Neljapäev ja reede olime ilma pealikuta, käis teine Helsinkis Kaha  OY „messil“, mis seisnes laevaga Tallinna reidile sõitmises, lubaduste andmises, et me ikka müüme teie asju aina rohkem ja nõretame tänust teie külalislahkuse eest. Tuttav teema eelmisest elust, selle vahega, et nüüd ei käi nendel „kaminad, suminad“ üritustel mina, vaid kohalik pomo, sisu pole aastatega muutunud, issandast mõjuvõimuga kauplemine juJ

Muidu läks iseseisvuse eksam päris hästi olukorras, kus norrakeelses keskkonnas ainuke keele oskaja oli majast väljas. Pomo naine  Leena  oskas numbreid peaaegu ühest kümneni, minu panuseks pidi jääma inglise keel ja oskus norrakate joonistusi õieti tõlgendada jne. Õnneks asi nii hull ei olnud ja saime hakkama ainult ühe umbkeelsega, kes pidi oma soovide selgekstegemiseks pildi joonistama ja see juhtus ka alles reede õhtul kolmveerand kuus. Nii et „Gratulerer, reservedelerl“ Selgus ka , et Norra Toyota esinduses on töötunni hind 150€, selle pärast nad siin kõik käivadki. Arenguruumi veel on , Eestimaa!

Koju jõuan mõni minut peale kuut ja kuigi viibin tööl 9 tundi, siis vastavalt muudetud töölepingule läheb kirja 7,5 tundi+0.5 tundi lõunat. 1 tund läheb iga päev riiulisse ja selle eest saan siis vajadusel palgalisi vabu päevi puhkusele lisaks. Võiks ka iga päev kell viis koju tulla, aga see teeb õhtud veelgi pikemaks ja igavamaks ja jääksin ilma ka võimalusest vabu päevi saada, kui kas või armsad lähedased mind visiteerivad.

Esimene asi on oma küttekoldele tuli alla teha. Kuigi elekter kütab ja temp on toas keskelt läbi 20 kraadi, siis selle pursuikaga lööb ruttu tempi 25 peale. Mõnus, selles eas ja olukorras tahad juba parema puudumisel kasvõi ahjult sooja saada, kuidagi ei tahaks kampsuniga toas olla. Puud siin on kuradi kallid, kott kasepuid on 6.5€ ja vähemalt 10kotti kuus kulub ikka ära, kui iga päev kütta. Lisaks elekter  uugab nii kui nii. Külm jaanuar vähendas minu auditeerimata kasumit 1100kw/h võrra. Ainus mis lohutab, et minu kulud selles kesamökkis on suhteliselt väikesed võrreldes kolleegidega, kõik arvestavad püsikuludeks suurusjärku 1000€ kuus. Arenguruumi on.

Õhtusöök on tavaline nn. „poissmeeste“ stiil. Kas siis omlett peekoniga, praetud leib küüslauguga, kartulikrõpsud, võileivad, suure tahtejõu korral ka makaronid vorstiga, nädalas korra kodune lihakonserv, kui on soodukas, siis ka ise soolatud lõhe, kõiksugu nakki, grilli ja muud makkarad ja vahel ka keedetud kartul, kurgi tomati salat hapukoorega, mille nimi siin on „smetana“  Kindlasti ei puudu selle juurest klaasike punast veini, mida on otstarbekas osta 3 liitrise pakiga ja siis panna kapi peale iseloomu kasvatama. Vahel kasvab, vahel ka mitte ja klaasist saab kaks, kolm.

Õhtusöögi kohustuslik kõrvaltegevus on kõik foorumid ja näoraamatud läbi kammida, vastata küsimustele ja ise küsida tehnika alastes foorumites ja urgitseda sõbrannade postide kallal näoraamatus. Parim oli viimane, kui „kalevipoegade“ naised "laikisd" videot,  et „sexa net“ Kas suhkru, tatra, moraali ja mõne muu kriisi kõrval on ka duracelli kriis vääJ

Ega siis enam palju aega polegi, ahjul siiber kinni, arvutis AK käima, pool kümme Skype kodustega ja on ongi aeg koti peale minna, kas siis „red tubega“  või ilmaJ

Ja hommik algab jälle „Metallicaga“.
Nii ma elan siin päevast päeva ja kel soov ühineda ja keeled suus, siis :Welcom to Finlandia, mul majas ruumi küll:)



P.S. "Kalevipoegade" naiste vastu kasutan juriidikat: kõik tegelaskujud on väljamõeldud ja sarnasus päriselt eksisteerivate inimestega on juhuslik.